Finance & Business

Jun 7 2021

Pediatrik Kök Hücre Nakli Merkezini Ziyareti Sırasında Sayın Esma el Esad: İrade İle Hiçbir Şey İmkansız Değildir ve Merkez Çocuklar ve Ebeveynler İçin Yeni Umutlar Yaratır (VİDEO)

Pediatrik Kök Hücre Nakli Merkezini Ziyareti Sırasında Sayın Esma el Esad: İrade İle Hiçbir Şey İmkansız Değildir ve Merkez Çocuklar ve Ebeveynler İçin Yeni Umutlar Yaratır (VİDEO)

ŞAM – Sayın Esma el Esad, kuşatmaya rağmen 15 yıllık bir çalışmanın ve emeğin meyvesi olan Suriye’deki ilk kan kök hücre nakli ve çocuklara hücresel tedavi merkezini bugün ziyaret etti.

Sayın Esma el Esad, önümüzdeki haftalarda merkezin faaliyete geçmesi için son hazırlıklar hakkında bilgilendirildi. Ziyarette Sayın Esma el Esad’a Yüksek Öğrenim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Bassam İbrahim katıldı.

Sayın Esma el Esad, merkez sorumluları ve ilgili makam ve bakanlıkların temsilcileriyle yaptığı röportajda; Savaş ve kuşatma koşulları nedeniyle bazılarının mümkün olmadığı düşünülen bu önemli tıbbi ve milli başarıyı 15 yılı aşkın bir süre sonra tamamlamayı başardık. Hele temel ya da basit tıbbi malzeme bize yasak olduğu için ve temin edilmesi zor ve uzun olduğu için bildiğiniz gibi… bu durumda gelişmiş ve kaliteli bir tıp merkezi için ise engelleri düşünebilirsiniz.. Ama irademizle, imkansız diye bir şey yok, farklı tarafların yoğun çabalarıyla çözümler üretip üzerimizdeki kuşatmayı kırmayı başardık ve Suriye’de çocuklara kök hücre nakli için ilk merkezi açmaya çok yakın noktadayız”.. dedi.

Sayın Esma; “Elbette bu merkez çocuklar ve aileleri için yeni bir umut, Suriye’de kanser tedavisi için yeni bir ufuk oluşturuyor.. Turum boyunca, merkezin benzer merkezler için uluslararası standartları karşılayabildiği açıktı.. Elbette, bu mühendislik ve tıbbi standartlar, çocuğun güvenliğini ve işlemin başarısını garanti eden şeydir.. Kişisel düzeyde, merkezin çocuğuyla tedavi süreci boyunca annenin varlığıyla sosyal izolasyon uygulamadan tıbbi izolasyon uygulayabilmesinden dolayı çok mutluyum.. Ailenin, dahili bir ağa bağlı ekranlar aracılığıyla çocuğunu ziyaret etme imkanı vardır ve bu, çocuğun tedavi süresi boyunca maruz kaldığı büyük psikolojik baskıyı hafifletecektir..” diye sözlerine ekledi.

Sayın Esma devam ederek; ““Bütün bu konuşmalar, Suriye’de çocuk kanseri tedavisinin geleceği konusunda iyimserliğe çağırıyor, ancak bu iyimserliğin yerleşmesi için bu merkezi diğer temel bileşenlerden izole edilmiş bir birim olarak görmemeliyiz ve beklentilerimizin tam tersi olması gerekiyor.. yerinde, bu, merkezi Suriye’de kanser tedavisi için entegre bir sistemin parçası olarak görmemizi gerektiriyor.. Aslında yaklaşık iki yıl önce Bakanlar Kurulu Başkanlığı tarafından onaylanan ve 2019 yılında yürürlüğe giren Ulusal Kanser Kontrol Planı ile aradığımız da buydu..” dedi.

Sayın Esma “Merkezin çalışmasına doğrudan yansıması olan iki noktaya değinmek istiyorum. İlk nokta, şu anda uzman bir ekip tarafından üzerinde çalışılan, bize en iyi hassasiyeti ve güvenilirlik araştırmalarını gösteren teşhis ve tedavi rehberleridir. ve kanıta dayalı tıp gerçeklerine dayalı bir tedavi planına ulaştık. İkinci nokta, personel sorunuyla ilgilidir.. Bu, çocuklara kök hücre nakli konusunda uzmanlaşmış ilk merkezdir, ancak 2007’den beri Savunma Bakanlığı’ndaki merkezden sonra Suriye’deki ikinci merkezdir.. Bu iki merkez, tedavinin diğer bileşenleri ile birlikte entegre bir sektör haline geldi.. Bu da üniversitelerde radyoterapi, transplantasyon teknikleri gibi niteliksel akademik uzmanlıklar oluşturmamızı gerektiriyor. Sektöre kadro kazandırmak ve sürekliliğini sağlamak için bu uzmanlıklara ihtiyaç var..” dedi.

El Esad ayrıca; “Üzerinde durmak istediğim son nokta ise tüm bu eksenlerle ilgili.. Hekimliğin insani bir meslek olduğunu bildiğimiz gibi, ancak insanlık tedavide durmaz, kişisel ilgi ve bakıma ulaşmak için hastanın tüm gereksinimlerini karşılayana kadar devam eder.. Kişisel ilgi, hastanın iyi tedavisinin bir parçasıdır ve bir kısmı da ihtiyaç duyduğu gereksinimleri güvence altına almaktır.. fakat her zaman dikkat etmediğimiz şey, hastanın hastaneye girdiği andan hastaneden çıkana kadar geçirdiği idari ve tedavi edici işlemlerdir…” dedi.

Sayın Esma konuşmaısnı, “Elde ettiğimiz şey farklı sektörlerdeki Suriyeliler, yurtdışındaki Suriyeliler ve arkadaşlar arasındaki bir ortak çabaları sonucu olduğu için, bu işi tek bir ekip, aynı irade ve aynı kararlılıkla tamamlarsak başarılı olabiliriz.. ve başarmalıyız.. çünkü başarı ile başarısızlık arasındaki fark, acı ile iyileşme, yaşam ile ölüm arasındaki fark gibidir” ifadelerle konuşmasını sonlandırdı.© 2019-2020, All Rights Reserved, Finance & Business

Pediatrik Kök Hücre Nakli Merkezini Ziyareti Sırasında Sayın Esma el Esad: İrade İle Hiçbir Şey İmkansız Değildir ve Merkez Çocuklar ve Ebeveynler İçin Yeni Umutlar Yaratır (VİDEO) Pediatrik Kök Hücre Nakli Merkezini Ziyareti Sırasında Sayın Esma el Esad: İrade İle Hiçbir Şey İmkansız Değildir ve Merkez Çocuklar ve Ebeveynler İçin Yeni Umutlar Yaratır (VİDEO) Pediatrik Kök Hücre Nakli Merkezini Ziyareti Sırasında Sayın Esma el Esad: İrade İle Hiçbir Şey İmkansız Değildir ve Merkez Çocuklar ve Ebeveynler İçin Yeni Umutlar Yaratır (VİDEO) Pediatrik Kök Hücre Nakli Merkezini Ziyareti Sırasında Sayın Esma el Esad: İrade İle Hiçbir Şey İmkansız Değildir ve Merkez Çocuklar ve Ebeveynler İçin Yeni Umutlar Yaratır (VİDEO)

Pediatrik Kök Hücre Nakli Merkezini Ziyareti Sırasında Sayın Esma el Esad: İrade İle Hiçbir Şey İmkansız Değildir ve Merkez Çocuklar ve Ebeveynler İçin Yeni Umutlar Yaratır (VİDEO)

Written by NSA


Apartment | Auto | Car | Credit | Insurance | Loan | News | Pharma | Real Estate | Rental | Travel | USA |